Home O Fundacji

O Fundacji

Na początku roku 2011 ks. Biskup Jan Niemiec przekazał księdzu Piotrowi Gnatowi swój dom rodzinny do pracy z młodzieżą. Znajduje się on w Gminie Wiśniowa w Kozłówku. Jest to urocza wioska położona w Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym, gdzie przebiegają piękne szlaki turystyczne. Ks. Piotr wraz ze swoimi uczniami z okolicznych miejscowości  założył Fundację Troska na Rzecz Wszechstronnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży. Przez ostatnie lata młodzi ludzie sami wyremontowali dom. Praca fizyczna najlepiej integruje i wychowuje młodzież. Od 2011 roku w działania Fundacji było zaangażowanych około 350 młodych osób . Pod koniec maja 2013 roku ks. Biskup Kazimierz Górny zatwierdził dekretem Fundację, a rok później ks. Biskup Jan Wątroba poświęcił dom.

Zasadą wychowawczą Kozłówka, jak mówi ks. Piotr, jest metoda tzw. cudu moralnego. Na nią składa się pięć wartości. Po pierwsze: prawda. Mówienie prawdy jest gwarancją wolności. Po drugie: bezinteresowna służba, która uczy hojności i przeciwstawia się postawie egoistycznej. Po trzecie: miłość, która jest zaprzeczeniem nienawiści. Po czwarte: przebaczenie, które jest źródłem jedności. Po piąte: radość, która jest motorem życia jako owoc działania Ducha Bożego. Jeżeli w danej wspólnocie zawalczy się o te pięć wartości, wówczas doświadcza się Boga działającego pośród konkretnych ludzi. Tak tworzy się cud moralny – polegający na tym, że we wspólnocie osób doświadcza się Boga.   Nie ma miłości bez obecności, powtarza często ks. Piotr i dlatego poświecą im sporo swojego czasu.

Wokół dzieła Kozłówek gromadzi się coraz więcej osób: młodych i dorosłych, którzy utożsamiają się z nim. Młodzież o domu w Kozłówku mówi: „to nasz dom”. Często odprawiana jest tam Eucharystia zakończona 15 minutową adoracją Najświętszego Sakramentu. Młodzież, która nieraz jest już daleko od Kościoła, potrafi klęczeć i adorować Pana, który zmienia ich serca. Dzieło Fundacji wydaje się być odpowiedzią na głos papieża Franciszka, który nakazuje wychodzić na margines i tam szukać owiec zagubionych.  Dom Fundacji dysponuje obecnie 22 miejscami noclegowymi, zapleczem kuchennym oraz poddaszem (dodatkowo 15 miejsc na materacach). Przed budynkiem została wybudowana scena koncertowa. Służy ona do organizacji spotkań młodzieżowych. Można do niego przyjechać na wypoczynek, rekolekcje, czy wyciszenie.

Jako Fundacja nie prowadzimy działalności gospodarczej i utrzymujemy się jedynie z dotacji różnych życzliwych nam instytucji i osób prywatnych. W związku z czym prosimy o wsparcie naszej działalności na rzecz młodzieży z Podkarpacia. Pozyskane środki przeznaczamy w całości na cele statutowe Fundacji. Z góry dziękujemy za każdą przyznaną kwotę. Można również odpisać nam 1% podatku.

Rozliczenie PIT z PITax.pl

PIT Online rozliczysz dzięki Instytutowi Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP
PARTNERZY

FORMACJA

Fundacja Troska młodzierz

Zasadą wychowawczą Fundacji Troska, jest metoda tzw.: cudu moralnego. Na nią składa się pięć wartości. 

Po pierwsze: prawda. Mówienie prawdy jest gwarancją wolności. Po drugie: bezinteresowna służba, która uczy hojności i przeciwstawia się postawie egoistycznej. Po trzecie: miłość, która jest zaprzeczeniem nienawiści. Po czwarte: przebaczenie, które jest źródłem jedności. Po piąte: radość, ona jest motorem życia.

Jeżeli w danej wspólnocie zawalczy się o te cztery wartości, wówczas doświadcza się Boga działającego pośród konkretnych ludzi. Tak tworzy się cud moralny – polegający na tym, że we wspólnocie osób doświadcza się Boga.

OSOBY

PROJEKTY

PROJEKTY PERSONALNE:

ERASMUS PLUS –  projekt realizowany we współpracy z ZST Strzyżów, wyjazdy uczniów na praktyki do Niemiec, nauka języka niemieckiego, zajęcia integracyjne z pedagogiem w Trosce. Projekt realizowany  cyklicznie.

KUŹNIA MĘSTWA – 3 dniowy projekt stworzony dla chłopaków ukazujący istotę męskiego serca na podstawie książki „Dzikie serce” Johna Eldredge.

KATEDRA PROFILAKTYKI SPOŁECZNEJ I RESOCJALIZACJI – WYDZIAŁ PEDAGOGICZNY -AKADEMIA IGNATIANUM W KRAKOWIE – cykl wykładów z zakresu profilaktyki społecznej i resocjalizacji młodzieży – dr Barbara Adamczyk

MAJÓWKA WPADNIJ DO KOZŁÓWKA – ewangelizacyjne wydarzenie w maju z katechezami, koncertem, tańcami.

SPOTKANIA WEEKENDOWE – formacja wychowanków (pogadanki, rekreacja, praca fizyczna, modlitwa).

PROJEKTY MATERIALNE:

Termomodernizacja – projekt zrealizowany przez WFOŚiGW w Rzeszowie (ocieplenie poddasza i fundamentów, wykonanie elewacji, piec gazowy)

Remont świetlicy wiejskiej  – zrealizowany przy współpracy LGD Strzyżów