ABRAHAM

W dniach 10-12 lipca 2015 roku w domu Fundacji Troska w Kozłówku odbyły się pierwsze Wakacyjne Rekolekcje Biblijne dla osób dorosłych. Grupa 15 osób pod opieką ks. Piotra Gnata łączyła wypoczynek ze spotkaniem Boga na kartach Pisma Świętego. Tematem przewodnim było życie i powołanie Abrahama.

W codziennych konferencjach i homiliach podczas Eucharystii ks. Piotr odkrywał przed nami działanie Boga w życiu Abrahama, jego zmaganie się z własnymi uprzedzeniami, ograniczeniami natury ludzkiej, walką wewnętrzną wobec wyborów, których musiał dokonać aby mogła się zrealizować Historia Zbawienia. Główny nacisk położony był na niezmierzoną Miłość Boga względem człowieka i na zaufanie jakim powinniśmy Go darzyć w każdej sytuacji. Dzięki słowu ks. Piotra poszerzyła się także nasza wiedza o ówczesnych wydarzeniach w kontekście społeczno-historycznym. Był również czas na rozważanie Pisma, podczas którego, w ciszy i na osobności, mieliśmy możliwość indywidualnego spotkania Boga i odniesienia Jego Słowa do naszych własnych sytuacji życiowych. Wielkim przeżyciem była chwila oddania naszych  osobistych Izaaków na Górze Moria, którą w przypadku uczestników była przepięknie odnowiona, zabytkowa cerkiew w Oparówce, usytuowana na górce kilka kilometrów od Kozłówka. Fakt, że szliśmy tam na nogach, było świetną chwilą relaksu i rozmów indywidualnych, a także dało możliwość podziwiania urzekających krajobrazów okolicy. Ponieważ rekolekcje trwały w czasie wakacyjnym, znaleźliśmy także czas na odpoczynek typowo urlopowy, m.in. wieczorne spotkanie przy grillu i biesiadne śpiewy przy akompaniamencie gitary (ks.Piotr) i skrzypiec (uczestniczka Ula). Pyszne menu zapewniły same uczestniczki rekolekcji, a zajęcia kuchenne oprócz dużej dawki radości i śmiechu, dały paniom poczucie wspólnoty oraz pozwoliły na typowo kobiece działania, np. wymianę przepisów kulinarnych. Możliwość noclegu w Domu Rekolekcyjnym fundacji uświadomiła uczestnikom jak ważną rolę odgrywa w naszym codziennym zabieganiu zdrowy, głęboki sen w ciszy i jakim jest ukojeniem. To często niedoceniany sposób regeneracji sił zarówno fizycznych jak i duchowych, a przecież w zdrowym (i wypoczętym) ciele zdrowy duch. Dziękując księdzu Piotrowi Gnatowi za inicjatywę zorganizowania i trud przeprowadzenia tych kilku dni wypoczynku wakacyjnego, mamy nadzieję, że zainicjowane teraz  rekolekcje dla osób dorosłych były pierwszymi z serii spotkań nad rozważaniem dróg patriarchów i proroków, które wyznaczył im Pan, a które i dla nas dzisiaj są drogocennymi wskazówkami na drogach życia.